Skocz do zawartości

Focal (dawniej: JMLab) Cobalt 826 S

Typ sprzętu: Kolumny Podłogowe

Producent: Focal (dawniej: JMLab)

Model: Cobalt 826 S


Dobry

(4/5)


(4/5 na podstawie 2 opinii)

sprzet
soso

Data dodania: 31 maj 2007

soso

Data dodania: 31 maj 2007

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Ladne, proste kolumny bez ekstrawagancji o niezlym dzwieku.
  • Co do jakosci dzwieku: dopracowano srednice z pewnym 'odpuszczeniem' sobie skrajow pasma

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: słuchany w sklepie/salonie

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Aalborg - SunAudio

Ile zapłaciłeś/aś?: kosztuja cos kolo 6000 zl

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: wlasciciel sklepu lubi je miec wlaczone :-)

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: rozne rzeczy w roznych cenach

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: jak we wstepie opisu

Opinia:

Odsluchiwalem te kolumny kilka razy w sklepie z elektronika Atolla 150, druga opcja: Roksan Caspian i gramofon tej firmy oraz Roksan Caspian i CDP Caspian. Zarowno integry jak i uklad dzielony.

 

Wrazenie pierwsze jest dosc oczywiste – te kolumny graja otwartym ale i dosc jasnym, lekkim dzwiekiem, czuje sie lekkie wypchniecie wokali do przodu. Dynamika jest niezla, przestrzennosc dzwieku takze. Fantastyczne jest ‘giecie’ dzwiekow w srednicy i to jest szczerze mowiac najwiekszy atut odsluchu. Dzwieki gitar wija sie w mily dla ucha sposob, barwy sa ladnie ukazane a przy tym niezla szczegolowosc i separacja w obrebie tego zakresu. Ostre krawedzie instrumentow detych. Fortepian nieco nienaturalny ale fortepian to jak wiemy wyzsza szkola jazdy. W sumie pierwsze wrazenie jest pozytywne i biorac pod uwage cene nie czuje sie zawodu.

 

Kolumny podobaja mi sie takze z wygladu – tzw. sensowny kompromis. Minimalnie obnizaja notke za wyglad trumienkowate nalecialosci. Prosta konstrukcja ale solidnie wykonana. Zaden tam cud design ale i nie czuje sie prymitywizmu czy smrodku dawnych epok. Jest dobrze.

 

Szczerze mowiac parowanie tych kolumn z energetycznym tranzystorem wydaje mi sie nie do konca trafieniem w dziesiatke (a taki system odsluchiwalem). Intuicja podpowiada, ze sprawdza sie one z typowa lampa o duzym i nieco misowatym basie oraz lagodnej i wycofanej gorze. Dalczego? W ukladzie z Atollem czy Caspianem 2 rzeczy nie powiodly sie. Jadac od dolu – bas. Bas jest ladnie zdefiniowany no bo brzmi jak przedluzenie niezlej przeciez srednicy. Jest jednak przy tym lekki i... szybko sie konczy. Sredni i wysoki jego zakres jest nieco ponizej normy obfitosci a dolnego po prostu brakuje. Solowki kontrabasowe dostaja ‘czarnych dziur’ i dzwiek wyraznie traci na mocy kiedy najnizsze nutki maja byc odtworzone. W sumie to jest typowa cecha tego typu uksztaltowanego basu, gdzie ladna definicja sredniego i gornego jest uzyskana kosztem rozciagniecia i mocy. Bas takze nie bierze udzialu w budowaniu przestrzeni. Jest po prostu 'obecny' - nie ma przynaleznosci przestrzennej.

 

Drugi z minusow to gora pasma. W sumie balans tonalny jest lekko nachylony w kierunku wysokich ale to by nie przeszkadzalo, gdyby ich jakosc byla swietna. Niestety, tweeter produkuje sporo trywialnych, bezdzwiecznych sykow, gubi barwy miotelek czy talerzy i generalnie przedstawia gore pasma dosc solidnie osuszona. Mysle, ze odpowiednia elektornika mozna z takiej wady zrobic moze nie zalete ale przynajmniej pozbyc sie problemu. Takze sybilanty minimalnie ale jednak sa podkreslane zamiast trzymac je w jednej linii z dzwiecznymi wysokimi czy przelomem srednicy i gory.

 

To nie sa kolumny do wszystkiego. Z tranzystorem rock zabrzmi na nich ostro, klasyka sucho i bez podbudowy basowej, jazz przykuje uwage srednica ale otoczenie perkusyjne i basowe wypadnie o klase gorzej. Mysle, ze dobrze bedzie z elektornika i popem – tu brak kolorow w gorze pasma lub ich niedopracowanie nie jest tak wazny jak rytm. Kolumny sa bowiem szybkie i niezle akcentuja atak kazdego dzwieku i tempo jest ladnie podkrecane.

 

Moj typ to polacznie 816 z ‘brzmieniem lampowym’.

 

I jeszcze jedna uwaga koncowa - wszystkie wymienione 'wady' nie sa mocno przeszkadzajace i mieszcza sie w 'normie cenowej'. I tak o niebo lepiej niz w kolumnach budzetowych o podobnym charakterze. :-)



(Konto usunięte) Gość

Data dodania: 28 maj 2007


(Konto usunięte) Gość

Data dodania: 28 maj 2007

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Doskonale sprawują się w "mojej" muzyce,uniwersalne, grają chyba ze wszystkim stereofonia, basssss!!!, średnica to już chyba hi-end, solidne obudowy wzmacniane wręgami, oddzielne komory dla sekcji niskotonowej, porządne elementy zwrotnic i przetworniki,przedni bass-reflex, bardzo łatwe w ustawieniu, pleksi z tyłu - coś dla oka, dynamika!,wygląd, PIEKIELNA SZCZEGÓŁOWOŚĆ
  • Ta szczegółowość ze słabymi nagraniami to nie najlepsze połączenie :/ Łatwe do napędzenia (25-50W w zupełności wystarcza) - jednak dopiero z bardzo wydajnym prądowo wzmakiem pokazują na co je naprawdę stać. Słabe gniazda, maskownice psują dźwięk, WSUWKI kabli na przetworniki? Focal nie ma lutownicy?? Dźwięk wysoce estradowy - raczej nie dla każdego. Wymagają mocno wytłumionego pomieszczenia, specyficzna góra (mi akurat bardzo odpowiada)

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: od 1 miesiąca do roku

Ile zapłaciłeś/aś?: warto było :)))

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: dużo by wymieniać, TO JEST TO !!!

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: kilka sprzętów się posłuchało, długo marzyły mi się B&W 703, ale chora polityka tej firmy skutecznie odstrasza od ich zakupu, teraz mając 826 nie jestem nawet ciekaw jak grają 703

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Parasound HCA-1000A,Yamaha CDX930RS,Xlo Pro600. Również z: Nait5i,thule,korsun,jungsonJA99,AX900,HK3480,Vincent226mk,Rega (kolejność przypadkowa)

Opinia:

Te kolumny mnie oczarowały, myslę że dłuuuuugo u mnie zostaną:) może pokuszę się kiedyś o serię 900, ale te to już wielkie kolosy :/ raczej nie zagrają w moich 17m2. W 826 na początku bałem się basu na 17m2, jednak mając możliwość posłuchania w domu zdecydowałem się. Doskonale grają zarówno w 17m2 jak i 27m2. Co się okazało, nie basu było dużo, ale średnicy i wysokich, co łatwo poprawić wytłumieniem pokoju, zmuszony tez byłem sprzedać AX900, gdyż gra bardzo jasno i z jm labem średnie cięły jak piła łańcuchowa. Żadnego problemu nie stanowi ich ustawienie. Jak się nie postawi to grają :)

Mają doskonały bas, może to dziwnie zabrzmi ale jest bardzo potężny a jednoczesnie delikatny, nie narzucający się, bardzo nisko schodzący i dobrze kontrolowany (para 165mm basówek nie robi na darmo:) Perkusja ma solidną podstawę basową, czuć wykop, tempo jest doskonałe. Słuchając utworów Nile, Krisiun czy Behemoth można się przekonać o czym mowa.

Uważam że to dość uniwersalne kolumny, fenomenalnie na nich brzmi muzyka elektroniczna, trance jak i jazz. Ja jednak brałem pod uwagę tylko muzykę z "o mnie" i na jej podstawie ta opinia. Wcześniej byłem bardzo zadowolony z JBL E80, ciekawość sprawiła zmiany w sprzęcie. 826 to udoskonalone E80 w kazdym aspekcie, niestety również cenowym. Może i dlatego tak bardzo przypadły mi do gustu, że mają podobny charakter do E80. Tak czy inaczej nie żałuję zmiany.

Szczerze moge polecić ich odsłuch, naprawdę mogą się spodobać. Odradzam jednak zakup w ciemno, z uwagi na specyficzny charakter brzmienia, który nie wszystkim może podpasować (ale tak jest chyba ze wszystkimi kolumnami)




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.